3D Animasyon
Animasyon, cansız imge veya nesnelerde hareket yanılsaması yaratmak olarak tanımlanabilir. Bu, bir konudaki değişiklikleri belli bir süre boyunca kaydederek (sine, video veya bilgisayar dosya kareleri olarak) gerçekleştirilir. Bu kareler daha sonra hareketi inandırıcı bir şekilde simüle etmek için belirli bir oranda izleyiciye oynatılmalıdır.

Mimarlar, inşaatçılar, peyzaj kurumları ve iç mimarlar müşteriye projelerinin tamamlanmasından sonra nasıl görüneceklerine dair uygun bir fikir vermede çok yardımcı oldukları için animasyonu kullanmayı tercih ediyorlar. Mimari çizimden farklı olarak, mimari animasyon müşterilerin peyzaj yapıları, dış mekanlar ve iç mekanlar dahil olmak üzere tüm binanın görsel sunumları yoluyla fiziksel yapılarının belirli bir bölümünü farklı açılardan daha net olarak görmelerine yardımcı olur.

Hazırlanan animasyon filmleri, müşterileriniz için ofislerinizdeki televizyonlarda, web sayfanızın içerisinde, ve projenizi detaylı incelemeleri için müşterilerinize vereceğiniz internet-link bağlantılarınız ile birlikte sunumlandırılabilir. Bu işlem şirketinize hem projeyi anlatmak açısından vakit kazandıracak, hem de yapılan yatırımların direkt görülmesi sayesinde, prestij kazanımı sağlayacaktır.
 

Mimari Animasyonun Etkileri

Animasyonun mimarlık sunumunda kullanımı her zamankinden daha fazla popülerlik kazanıyor. Giderek daha fazla inşa firması, mimar ve iç mimari tasarımcı, müşterilerin projenin tasarımını, içini ve özel niteliklerini daha iyi bir şekilde görselleştirmesini sağladığı için projelerine etkileyici bir giriş yapmak için 3D animasyon kullanıyor.
Mimari animasyon, proje tamamlanmadan önce izleyicileri projenin atmosferine sokarak etkilemektedir. Müşteriler her odanın etrafında sanal bir yürüyüş yapabilir, dekor seçimlerinin zerafetini takdir edebilir, kullanılan aydınlatma senaryolarını görebilir. Bu şekilde, animasyonlu bir sunum statik 3D görüntülemelerin etkilerini güçlendirir. Müşterilerinize oturdukları yerden, yormadan daha gerçekçi bir deneyim paylaşarak vakit kazancı sağlar.

 

3D Mimari Animasyonların Kullanımı

Mimari geçişler olarak da bilinen mimari animasyon, kısa bir film biçimidir. 3d mimari animasyon, 3D ortamda, 3ds Max, Autodesk Maya gibi bilgisayar desteklitasarım yazılımında üretilir ve bu da 3D ortamda porjelerin hareketli görselleştirilmesini sağlar.
Mimari modelin 3 boyutlu görünümlerde yalnızca tek bir görüntüsünü sağlayan mimari görüntülemenin (render) aksine, mimari animasyon, gerçek bir film kamerasına benzer bir film efekti üretmek için yüzlerce hatta binlerce hareketsiz görüntü kullanır. Çoğu mimari animasyon, bilgisayar tarafından oluşturulan iç yapıların 3B modellerini, peyzajını ve ara sıra hareketli araçları ve insanları içerir.