3D Cephe Tasarımı
İnşaat sektörünün önemli bir iş hacmini kapsayan cephe tasarımı, Mevcut yapılar üzerinde gereken yapılar olabildiği gibi, yeni yapılacak mimari yapılar için de önemli bir iş kolu halindedir. Mantolama, Aluminyum giydirme, prekast kaplama, taş ve ahşap kaplama, tuğla kaplama gibi bir çok seçeneğin farklı tasarımlar ile uygulanabildiği dış cephe çalışmaları için, 3D görselleştirme, düşük maliyetler ile binanızın son halini görmenizi, mevcutta var olan problemleri ve çözümlerini fark edebilmenizi ve farklı tasarım konseptleri ile sizlere en uygun seçeneğin belirlenmesini sağlamaktadır.

Çalışılması süre alan ve zor bir alan olan cephe tasarımı, binaya iskele kurmadan ve henüz karar verme aşamasından da önce, tasarım seçeneklerini inceleyip, maliyetleri ve binanın son görünüşünü net bir şekilde belirleyebileceğiniz bir hizmettir.
 

Cephe Tasarımı Nasıl Görselleştirilir?

Tasarımı yapılacak olan cephe, yeni yapılacak bir bina ise, 2 boyutlu cad dosyalarının, mimarlar tarafından hazırlanıp, bizlere iletilmesi ile başlamaktadır. Proje incelendikten sonra, mimar ile yapılan görüşmeler ile birlikte, istenilen cephe, çok kısa sürede 3 boyutlandırılarak hazırlanır ve binanın yapılacağı çevre de mevcuduna yakın olarak düzenlenir. Bu sayede gerçekte binanın ve çevresiyle olan ilişkisinin nasıl görüneceği hakkında kesin sonuç vermektedir.
Cephe tasarımı eğer mevcut bir bina üzerine yapılacak ise, fotogrametri tekniği kullanılarak hazırlanmaktadır Fotogrametri tekniği, binanın tüm açılardan çekilen fotoğrafları üzerinden, bilinen bir iki ölçü sayesinde ( pencere yüksekliği, kapı yüksekliği vb.) tüm binanın ölçeklendirilmesi anlamına gelir. Tabi bu tanım çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu tanım 3d cephe tasarımlarının çalışılmasında, mevcut binanın ölçü alma işlemi olmadan modellenebilmesi olarak anlatılmıştır. Fotogrametri ile ölçeklendirilen bina üzerine, yine proje sahibi ile yapılan görüşmelere dayanarak, cephe giydirme işlemi gerçekleştirilir ve sahne üzerinde fotorealistik görseller alınarak, renderlar teslim edilir.