3D Modelleme
3D Modelleme hizmetleri, her türlü ürün, mimari ve iç mimari projeler, reklam filmleri, cgi projeleri, sinema prodüksiyon hizmetleri gibi bir çok sektör için vazgeçilmez hale gelmiştir. Modelleme, söz konusu ürünün, bilgisayar ortamında gerçek ölçüleri ile 3 boyutlu hale getirilmesi işlemidir. Söz konusu ürün, bir endüstriyel üretim ürünü olduğu kadar, sanal ortamlarda kullanılan yaratıcı fikirler sonucunda oluşturulan gerçekte olmayan şeyler de olabilir.

Modelleme yapılacak ürün ve sektöre göre, farklı amaçlara uygun şekilde, farklı bilgisayar yazılımları ile oluşturulabilir. Bunlara örnek olarak, SketchUp, 3DS Max, vb. gibi programlar mimari ve iç mimari projelerde kullanılırken, ZBrush gibi programlar insan ve oyun karakter modellemeleri için kullanılabilir.

Mimari projelerde modelleme, Autocad vb. halinde ya da sketch halde hazırlanan, 2 boyutlu projeler üzerinden, uygun programda boyutlandırılarak, katı model haline getirilmesi işlemidir. Yapılar ve yapılar içerisindeki aydınlatma elemanlarından, mobilyalara kadar her ürün isteğe göre modellenip, gerçekçi görseller oluşacak şekilde materyallendirilerek oluşturulan sahneye uygun ışıklandırma ile, render işlemi gerçekleştirilir. Modelleme üzerine uygulanan tüm bu işlemlerin detaylı çalışılması ile gerçekçi görseller elde edilir.
 

3D Mimari Görselleştirme Nedir?

Temel olarak, 3D Görselleştirme, 2D görüntülerle açıklanamayan ya da projeyi daha etkileyici kılmak ve müşteri bazında proje detaylarını hayal etmekten ziyade direk gösterebilmek amaçlı bir görsel oluşturmak için kullanılır. 3d modelleme işlemi mimari ve iç mimari projelerde, bir bilgisayar kullanılarak oluşturulan projenin kesin planlarını ifade eder. Modellemenin, mimarlığın bu kadar hayati bir parçası olmasının nedeni bu tür avantajlarından gelmektedir. Genel olarak insanlar üzerinde görsel etki, yazı gibi diğer tekniklerden çok daha etkili bir yöntemdir.

 

3D Tercih Sebebidir

Bir müşterinin 2D ile karşılaştırıldığında ayrıntılı bir 3D render tasarımını onaylaması daha muhtemeldir . Müşteri gözünden bakıldığında, en ufak ayrıntıyı bile görebileceğiniz bir 3d mimari modelleme sayesinde tüm detayları çok kısa bir sürede algılayıp tercih yapma aşamasında sağlanan avantajı daha net görmek mümkündür. 3D Mimari Görselleştirmenin en önemli yararlarından birisi pazarlama etkisinin yüksek olmasıdır

 

Görsellerle Anlatın

3D görselleştirme, projenizin en değerli detaylarını ve özel olan kısımlarını gösteren şeyin ne olduğunu açıklayan saatlerce konuşabileceğiniz bir tuval sunacaktır. mimari modelleme ile olanaklar sınırsızdır ve insanların mimari projeleri anlamalarına yardımcı olmak çok basit hale getirilecektir.