Mimari Modelleme
3d modelleme bilgisayar ortamında ilgili grafik programlarından yararlanarak çizmek ve yükseklik ile birlikte hacim vermektir. Bu yöntem sayesinde nesneyi her açıdan görebilir hatta içine girip gezebilirsiniz. 3d modellemenin kullanıldığı film sektöründe nesli tükenmiş dinazorlar ya da hiç var olmamış mitolojik canavarlar, gerçekçi bir sunumla karşınıza çıkmaktadır. 3d modelleme mimari sektörde kullanılmaktadır. 3d mimari modelleme sayesinde henüz temeli bile atılmamış bir binada sizi gezintiye çıkararak sahip olacağınız ev hakkında size fikir verebilir.
 

Mimari Modelleme Neden Yapılır?

Bir mimari projenin 2 boyutta var olan görselinin canlandırılıp, uygun programlar kullanılarak birebir ölçüsünde çizimlerle 3 boyutlu ortamda hazırlanması mümkün olabilir. Mimari modelleme yapımı sırasında 2d boyutundaki çizimlere yeni özellikler eklenebilir ve çalışmaların eksikleri giderilebilir. Mimari modelleme projeyi pazarlamak ve kullanıcıya sunmak için en iyi yöntemdir. 3d tasarımcılar tarafından yapılan gerçekçi 3d görseller sayesinde mimari proje, pafta olmaktan çıkıp gözle görülür bir tasarıma dönüşebilir. Mimari görselleştirmeler, projenin yapım aşamasının atar damarlarından birisidir. Bu görselleştirmeler olmadan projenin bitmiş halinin nasıl görüneceğini hayal etmek oldukça zordur. Mimarlar bunu ne kadar gözlerinde canlandırmaya çalışsalar da projenin 3d ortamda üretilmesi, o projenin çizgilerini değiştirmek ve yeni çizgiler atmak adına çok önemli bir fırsattır.

 

Mimari Modelleme Nasıl Yapılır?

Birçok mühendisin projeleri için kullandığı özel programlar olduğu gibi mimarların ihtiyaçlarını gideren çok fonksiyonlu programlara ihtiyaçları vardır. Piyasada birçok 3d modelleme ve çizim programı olsa da mimarların en çok kullandığı programlar 3D Studio Max,Blender, AutoCAD, ArchiCAD, Allplan, Maya ve Sketchup programlarıdır.

3D Studio Max: Sürekli yenilenen, güncel olan ve eklenti desteği yüksek olan popüler 3d modelleme programlarından biridir. Mimari tasarımlarda duvar, kapı, kolon, pencere ve merdiven gibi kısımları kolayca eklemek, ölçüleri belirlemek ve tasarımı düzenlemek mümkün olmaktadır.

Blender: Tamamen ücretsiz olan ve açık kaynak kodlu bir 3d modelleme programıdır. Birçok eklenti desteğine sahip program, mimari çizim için son derece pratik bir 3d modelleme programıdır.

AutoCAD: Mühendisler ve mimarlar tarafından en sık kullanan programlardan biridir. Vektör tabanlı olan bu program, teknik çizim, tasarım veya modellemeye uygun olup, mimarlar için AutoCAD Architecture adlı özel sürümü de bulunmaktadır.

ArchiCAD: Graphisoft firması tarafından mimarlar için üretilen 3d bilgisayar destekli tasarım programıdır.

Allplan: Mimari projeleri, çizim ve görselleri kısa sürede ortaya çıkarmaya ve sunum haline getirmeye yardımcı olan 3d modelleme ve mimari çizim programlarından biridir. Çok sayıda yapı bileşenlerini içeren programda yapı maliyeti hesaplanabilir, görselleştirme ve renklendirme yapılabilir.

Maya: Autodesk firmasının bir ürünü olan Maya, birçok işletim sistemlerinde çalışabilen grafik tasarım ve animasyon programıdır. Sketchup: Mühendislik, mimarlık, animasyon, oyun ve film yapımı için kullanılabilen çok geniş bir 3d modelleme programıdır.