Mimari Render
Mimari Render müşterilerinin ihtiyacını gidermek amacıyla bilgisayarda mimarlar veya bu işin içeriğini bilen kişiler tarafından çizilmiş veya düzenlenmiş olan en sade modelin bir bilgisayar programı aracılığıyla düzenlenip resim veya video haline getirilmesidir. Bu işlem sonucu hazırlanan çıktıya İngilizce render denmektedir.

Render işlemi bilgisayarın işlemcisine çok fazla yük yüklediği için diğer bilgisayarlara göre daha hızlı ve yüksek performanslı bir işlemci bilgisayara gerek duyulmaktadır. Render kelimesi 3D alanında en çok kullanılan terimlerden birisidir. Türkçedeki karşılığı ''sunmak'', ''derlemek'' anlamına gelmektedir. Mimari render bilgisayar grafiklerinde herhangi bir nesnenin veya yüzeyin 3D gösterimi elde edilmesi için kullanılan bir tekniktir.
 

Mimarı Görselleştirme Nedir?

Mimari görselleştirme yapmak için elinizde soyut bir model bulunmak zorundadır. Mimarı görselleştirme yapan kişiler soyut olan modelin bitmiş halinin nasıl görüneceğini müşterilere göstermek adına yaptıkları işlemdir. 3d mimari render ile müşterilerine yapmakta oldukları tanıtım ve sunum oldukça önemli olduğundan süreç aşamasında yaptıkları işi dikkatli ve özenli bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Mimari görselleştirme için alınan ücretler yapının boyutuna, şekline ve durumuna göre mimardan mimara farklılık göstermektedir. Mimari görselleştirme sadece daire, ofis, bina gibi kısıtlı yerleri değil derya, deniz gibi açık alanlar üzerinde de yapılmaktadır. Bir köyün, bir kasabanın, gökyüzünün, bulutların bile mimari görselleştirilmesi yapılabilmektedir. Mimari görselleştirme uygulanırken kullanılan renkler gerçeğe en uygun olanın olması gerekmektedir.

 

Render'in Yapım Süreci

​​​​​Render yapımı oldukça zahmetli bir süreçtir. Bu süreç, bilgisayarda bulunan render motoru ile tüm ışık ve kaplama detaylarının matematiksel oranlarla harmanlanıp hazırlanmaktadır. Bu işlem sürecinde hızı arttırmak adına bilgisayarın daha hızlı bir işlem gücüne sahip olması gerekmektedir.

3D Mimari Görselleştirme üzerine render işlemleri, tüm çalışmayı kapsadığı için, Görsel kalite ve tasarım gücü açısından iyi bir değerlendirme sonucu gerekli süre ve maliyet hesabı gerektirmektedir. Yeterli süre üzerinde çalışılmayan projeler üzerinde mutlaka hatalar, görsel gerçekçilikten ödün verme gibi konular ortaya çıkmaktadır.